OpenAI Startup Fund’ın Sahibi Artık Sam Altman Değil

OpenAI, şirketle ilişkili bir risk sermayesi fonu olan OpenAI Startup Fund’ın sahibi ve denetleyicisi konumundaki Sam Altman’ı görevden aldı. Axios‘a göre fonun kontrolü, 2021 yılındaki lansmanından bu yana yönetilmesine yardımcı olan Ian Hathaway’e verildi.

Liderlik değişikliği, olağandışı yapısı nedeniyle 29 Mart tarihinde SEC’e yapılan bir dosyada bildirildi. Altman’ın şu ana kadar fondaki liderliğini açıklayan OpenAI şunları söyledi: “Daha önce de belirtildiği gibi fonun ilk GP yapısı geçici bir düzenlemeydi ve Sam’in hiçbir kişisel yatırımını veya mali çıkarını içermiyordu. Bu değişiklik daha fazla netlik sağlıyor.”

OpenAI Startup Fund’ın soru sormasının nedeni, ismine rağmen OpenAI’ye ait olmaması ve ona ait olmamasıydı. Bunun yerine yasal olarak Sam Altman’a aitti. Ayrıca, Axios’un kurumsal bir VC için olağandışı olarak nitelendirdiği ancak benzersiz olmayan Microsoft dahil olmak üzere sınırlı sayıda ortakları da var.

OpenAI, Şubat ayında yapının arkasındaki nedenin fonun hızlı bir şekilde başlayabilmesi olduğunu ve bunu yapmanın en hızlı yolunun onu Altman’ın adına koymak olduğunu söyledi. Bu hafta da tekrarlandığı gibi OpenAI, Şubat ayında kararın yalnızca geçici olduğunu söyledi.

Fonun yeni başkanı Ian Hathaway, hızlandırma programını yürüttü ve Harvey, Cursor ve Ambience Healthcare gibi farklı girişimlere yapılan yatırımlara liderlik yaptı. Bu deneyim, Altman’ın ayrılmasına rağmen fonun yetenekli ellerde olduğu anlamına gelmeli. Reuters‘a göre Sam Altman daha önce Worldcoin ve Helion Energy de dahil olmak üzere geniş yatırım yelpazesi nedeniyle eleştirilere hedef olmuştu.

Bu son hamleyle, Altman ve OpenAI’ın yanı sıra OpenAI Startup Fund’daki baskının bir kısmını ortadan kalkmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x