Rubik Küpünü 0,305 Saniyede Çözen Robot Rekor Kırdı [Video]

11 Haziran 2023’te Max Park, Rubik küpünü sadece 3,13 saniyede çözerek rekorun sahibi olmuştu. Mitsubishi ise bu küpü çok çok daha hızlı şekilde çözebilen bir makine geliştirdi. Bu makine küpü sadece 0,305 saniyede çözerken robotlar alanındaki rekor olan 0,38 saniyeyi de geliştirmiş oldu. Bir önceki robot da Mitsubishi imzasını taşıyordu. 

Küpü gerçek anlamda göz açıp kapayıncaya kadar çözen robotun bir de videosu yayınlandı. Neyse ki videoda robotun küpü çözme sürecini yavaşlatılmış çekimde adım adım da görebiliyoruz. Robotun performansı yavaşlatılmış çekimde bile oldukça etkileyici. 

Neden Rubik küpü çözecek robotlara bu kadar yatırım yapılıyor?

TOKUI Hızlı İsabetli Senkronize Hareket Test Robotu ya da kısaca TOKUFASTbot olarak adlandırılan robotla ilgili olarak Mitsubishi Electric Kıdemli Genel Müdürü Yuji Yoshimura, “Birçok ürünümüzde kullanılan motorların verimliliğini ve üretkenliğini artırmak için kilit öneme sahip olan yüksek hızlı ve hassasiyetli sarımlar elde etme konusundaki teknik yeteneklerimizi göstermek amacıyla genç mühendislerimiz gönüllü olarak dünya rekorunu kırmak için çalıştı.” ifadesini kullandı.

Bu tür çalışmalar, teknolojik hassasiyeti ortaya çıkarmak için yapılıyor. Cihazın çözüm için küpü algılayabilmesi ve izleyeceği yolu bulması gerekiyor. Üstelik tek önemli nokta da bu değil. Hareket dizisini özel olarak belirlesek bile bulmacanın bu kadar hızlı çözülebilmesi kuvvet ve kontrol açısından da önemli bir test zira çok hızlı ve kontrolsüz hamleler sonucunda küp parçalanabiliyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x